Endodoncja

Zajmuje się leczeniem chorób miazgi i tkanek około wierzchołkowych. Jest to niezwykle ważna i trudna dziedzina stomatologii. Prawidłowo przeprowadzone leczenie kanałowe jest niezbędne w celu zachowania zęba w jamie ustnej, jak również możliwości wykorzystania go do ewentualnych prac protetycznych czy leczenia ortodontycznego. Niedokładnie przeprowadzone leczenie endodontyczne najczęściej kończy się rozwojem przewlekłego stanu zapalnego kości w okolicy około wierzchołkowej korzenia zęba co z kolei jest przyczyną powstania torbieli czy ropni.

Leczenie endodontyczne polega na dokładnym usunięciu miazgi zęba oraz oczyszczeniu i chemo-mechanicznym opracowaniu i wypełnieniu kanałów odpowiednimi materiałami.

Zakażenie miazgi najczęściej jest powikłaniem nieleczonej próchnicy, ale może być także wynikiem urazu zęba.

endo

Współczesne leczenie kanałowe wymaga nie tylko wybitnego specjalisty, ale również wysokiej klasy sprzętu, bez którego nie uda się pokonać ograniczeń ludzkiego oka i ręki.

Dzięki dynamicznemu rozwojowi technologicznemu, już dziś możliwe jest przeprowadzenie leczenia z wykorzystaniem mikroskopu, kątnicy endodontycznej połączonej z endometrem jak również lasera.

Zastosowanie mikroskopu, czyli dużych powiększeń 4,08x; 6,80x, 10,88x w połączeniu z mocnym, odpowiednio skupionym światłem pozwala na wykonywanie czynności, które bez jego wykorzystania nie byłyby możliwe. Dotyczy to: odnajdowania ujść dodatkowych kanałów, odnalezienia ujść i udrożnienia kanałów uważanych dotychczas za niedrożne, a także prawidłowego opracowania tych, które mają nietypową budowę anatomiczną. Mikroskop umożliwia usuwanie pod kontrolą wzroku złamanych narzędzi endodontycznych, zamykania resorpcji czy perforacji jak również wykonywanie zabiegów mikrochirurgii endodontycznej oraz wielu innych bardzo precyzyjnych zabiegów wymagających dobrej widoczności i oświetlenia. Mikroskop pomocny jest również w stomatologii zachowawczej poprzez ułatwienie postawienia diagnozy. Pozwala ustalić stopień zaawansowania procesu próchniczego oraz zapewnia niezbędną precyzję podczas prac kosmetycznych i zakładania oraz opracowywania wypełnień. Wykorzystywany w protetyce zapewnia precyzję podczas szlifowania filarów zębowych, weryfikuje dokładność wykonanej pracy przez pracownię protetyczną.

 W naszym gabinecie pracujemy przy użyciu mikroskopu Seiler IQ, który dostarcza wizualnych wiadomości potrzebnych lekarzowi podczas przeprowadzania zabiegu. Wysokiej jakości optyka oraz najjaśniejszy strumień światła na rynku sprawia, że mikroskop ten jest idealnym rozwiązaniem dla każdego użytkownika.

Posiadamy również najbardziej zaawansowany endomotor na rynku umożliwiający pracę z dowolnym systemem instrumentów maszynowych NiTi i jednoczesny pomiar długości roboczej – VDW.GOLD® RECIPROC® zapewniający:

– Funkcje do pracy z jednoinstrumentowymi systemami oscylacyjnymi RECIPROC i WaveOne

– Szeroki wybór funkcji dla tradycyjnych systemów rotacyjnych:

Fabrycznie zaprogramowana prędkość i moment obrotowy dla większości oferowanych systemów NiTi, m.in.: Mtwo®, FlexMaster®, ProTaper®, itp. Nastawy mogą być indywidualnie modyfikowane wg preferencji lekarza

– Automatyczne funkcje bezpieczeństwa: kontrola momentu obrotowego, ASR (Auto-Stop-Reverse) wspomagane opcjonalnym sygnałem dźwiękowym

– Dodatkową funkcje ANA – zwiększająca bezpieczeństwo pracy w kanałach trudnych anatomicznie

– Zintegrowany endometr

– Możliwość wykorzystania tylko funkcji endometru przy użyciu pilników ręcznych

– Jednoczesną kontrolę długości podczas opracowywania kanału, zarówno w trybie oscylacyjnym jak i tradycyjnym obrotowym

– Funkcję Auto-STOP zatrzymująca instrument po dotarciu do wierzchołka

System RECIPROC® daje możliwość maszynowego opracowania większości kanałów korzeniowych tylko jednym instrumentem.

W większości przypadków można wyeliminować konieczność wstępnej, ręcznej instrumentalizacji kanału. Ryzyko złamania instrumentu w kanale korzeniowym jest zminimalizowane dzięki wprowadzeniu ruchów oscylacyjnych.

Opracowanie kanału korzeniowego systemem RECIPROC® jest proste w porównaniu z innymi systemami mechanicznymi.

Leave a reply